محتوا

داستان من و محتوا/ ایده‌هایی برای تمرین بیشتر

بخش سوم

کوچ من علاوه بر مهارت در تولید محتوا ایده‌پرداز نیز هست. او در کنار تمریناتی که برایم ارسال می‌کرد، ایده‌های زیادی در اختیارم قرار می‌داد.

مثلاً می‌گفت: کلمه‌ای را که دوست داری در موردش بیشتر بدانی، بردار. کاملا بشکاف. راهکار بده. تجربه‌ی شخصی بیاور و مثال بزن. من قصد داشتم یادگیری را کلمه شکافی کنم ولی بعد منصرف شدم و هنوز کلمه‌ی دلخواهم را پیدا نکرده‌ام.

وقتی که دوباره بر‌می‌گردم، ویس‌ها و گفت‌و‌گوهایمان را مرور می‌کنم، با نهایت شرمندگی می‌بینم چقدر تمرینات را از قلم انداخته‌ام. البته به خاطر مشغولیت زیاد این اتفاق افتاد و حتما انجام خواهم داد.

در مورد معرفی کتاب با دوستم صحبت کرده بودیم و او نظرش این بود که معرفی کتاب بسیار خوب است ولی چالش برانگیز نیست و نمی‌تواند کمک موثری در مسیر تولید محتوا باشد.

به او گفتم: به مرورنویسی علاقه‌مندم ولی از این به بعد خیلی خودمانی و آنگونه که دوست دارم در مورد کتاب‌ها می‌نویسم و درگیر بعضی از قوانین نمی‌شوم.

او همیشه حاضر بود. هر وقت نیاز داشتم که در مورد مسئله‌ای با او گفت‌و‌گو کنم از هیچ چیزی دریغ نمی‌کرد. گاهی که ناامید و خسته می‌شدم برایم صحبت می‌کرد و متن‌های انگیزه‌بخش می‌فرستاد و مثال‌های فراوانی می‌زد که حالم را خوب کند.

هنوز چند روزی نگذشته بود که آقای محمدرضا کریمی چالش ۲۰۰ روز وبلاگ‌نویسی را کلید زد و من از آنجایی که قصد داشتم هر روز تولید محتوا داشته باشم با شرکت در این چالش خودم را به نوشتن متعهدتر کردم.

بار دیگر حکایتی از سعدی برایم فرستاد که با توجه به آن محتوایی تولید کنم که آن هم در لیست تمرینات قرار دارد.

تمام تمرینات را با هدف خاصی برایم ارسال می‌کرد که در حین انجام آن متوجه مقصودش می‌شدم.

شاهین کلانتری در کارگاه تولید محتوا گفتند مقاله‌ای بنویسید که هیچ وقت تمام نشود و بتوانید به آن اضافه کنید که با مشورت دوستم عنوان مقاله‌ام را یافتم؛ «زندگی به من آموخت که». زیرا درس‌های زندگی تا آخر عمر ادامه دارد.

در مورد بازی با ضرب‌المثل‌ها هم تمریناتی انجام دادم.

📌از تو حرکت از خدا برکت

من: از تو بیکار نشستن، از دنیا پس گردنی خوردن.

📌کار نیکو کردن از پر کردن است.

من: حرافی کردن از کم عقلی است.

📌هر که در پی کلاغ رود، در خرابه منزل کند.

من: هر که به دنبال ثروت رود، در قصر منزل کند.

📌خفته را خفته کی کند بیدار؟

من: تنبل را تنبل کی کند پرکار؟

📌دل که پاک است، زبان بی‌باک است.

من: فکر که آشفته است، زندگی نابسامان است.

📌باد آورده را باد می‌برد.

من: سیر خورده را بوی سیر برمی‌دارد.

تمرین بامزه‌ای بود که باعث خلاقیت ذهن می‌شود. فکر نمی‌کردم بتوانم بنویسم ولی نوشتم.

در مورد تولید محتوا بسیار صحبت می‌کردیم. تولید محتوا کار سختی است و با موانع بسیاری رو‌به‌رو می‌شویم که باید از آن‌ها عبور کنیم. باید محتوایی انتخاب کنیم که جامعه‌ی هدف خاصی را پوشش بدهد.

وقتی وارد تولید محتوا شدم بعد از مدتی حس می‌کردم می‌توانم آرامش یا آشفتگی، سادگی یا پیچیدگی شخصیت نویسنده را از روی نوشته‌هایش متوجه شوم. کلا کلام هر کسی می‌تواند درونیات او را آشکار سازد.

داستان من و محتوا/ ایجاد انگیزه به وقت ناامیدی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن