مطالعه و یادگیری

خواندن و پرورش ذهن

خواندن و پرورش ذهن

برای این که خواننده‌ی بهتری باشیم، باید کتابهایی بخوانیم که بالاتر از سطح درک و فهم ماست تا دامنه‌ی افکارمان گسترش پیدا کند.

اگرکتاب‌هایی بخوانیم که کاملا متوجه می‌شویم، چیزی به ما اضافه نخواهد شد.

باید کتاب‌هایی را در صدر مطالعاتمان قرار دهیم که در اصلاحِ خواندن موثر است.

بعضی کتاب‌ها، هنری جز سرگرم کردن  ندارند.

بعضی کتاب‌ها فقط اطلاعات  را افزایش می‌دهند و ما را با واقعیت‌های بیشتری آشنا می‌کنند اما در عمل در فهم و دانش‌مان اتفاقی رخ نداده است.

کتاب‌های خوب، پاداش زحمت خواندنشان را به ما می‌دهند، چگونه؟

علاوه بر این که مهارت‌مان را در خواندن توسعه می‌دهند، ما را داناتر کرده و مطالبی می‌آموزند تا بتوانیم آن‌ها را در زندگی روزمره‌ی خود به کار ببریم و ما را به طور عمیقی با جهان اطراف آشنا و همگام می‌کنند.

ولی با این همه نباید تصور کرد که کتاب‌ها همه چیز را  می‌آموزند.

مسائل زیادی در جهان وجود دارد که حل نشده و هیچگاه حل نخواهند شد ولی بعضی کتاب‌ها باعث می‌شوند که در مورد آن مسائل بهتر فکر کنیم زیرا نویسنده‌ی آن کتاب حتما آگاهی بیشتری نسبت به ما دارد.

اگر بخواهیم کتابها را دسته‌بندی کنیم؛

دسته‌ی اول شامل کتابهایی است که فقط باید نگاهی اجمالی به آن انداخت

دسته‌ی دوم کتابهایی هستند که باید یکبار آن‌ها را خوب خواند و بعد در کتاب‌‌خانه گذاشت. این ها کتاب‌هایی هستند که دیگر شما به سراغشان نخواهید رفت زیرا شیره‌ی آن را به طور کامل کشیده‌اید و دیگر برایتان مطلب جدیدی نخواهند داشت.

دسته‌ی سوم کتابهایی هستند که با وجود خواندن خوب، حتی زمانی که در کتابخانه می‌گذاریم، احساس می‌کنیم هنوز چیزی هست که باید بفهمیم زمانی که دوباره به ان مراجعه می‌کنیم اتفاق خوبی می‌افتد.

زیرا این کتابها بقدری عمیق هستند که با هر بار خواندن مطلب جدیدی به ما می‌آموزند. این دسته از کتابها بسیار معدودند.

پس با خواندن کتاب عضلات فکری خود را تقویت کنیم تا هم در کار و حرفه‌ی خود پیشرفت کنیم و هم راه بهتر زندگی کردن را یاد بگیریم.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن